Вход  :: Регистрация :: На главную

Про Флуд

СообщениеДобавлено: Чт, 13 Dec 2007 00:02 Ответить с цитатой
PoulGr
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

По зодиаку: Рыбы
голосов: 20

Проблема с Флудом на Форуме стала болезненно актуальной.
Если кто помнит что я Модератор, тот знает, что я достаточно спокойно и дружественно отношусь к Свободе слова/Флуду/, но и меня уже это ДОСТАЛО.
Собственно я вижу этот топик как открытую дискуссию Модераторов
/ специально для форумчан/, о том что мы собираемся делать с Флудом и злостными флудерастами. Я не хочу быть больше добрым полицейским devil_2
Думаю что пора приступать к Чисткам, и применять репрессии к особо злостным/вплоть до высшей меры devil_2, посыл в баню после 3х предупреждений о ФЛУДЕ /.
Может быть имеет смысл ввести штрафные баллы в репутацию "За Флуд", чтобы люди все таки были более ответственны за свои слова.
На Форуме есть два крупных раздела специально для разговоров о чем попало:
http://www.gayru.org/t4699.html

http://www.gayru.org/t5124.html

Плюс ЧАТ. Неужели этого недостаточно.
Ребят просто подумайте о тех кто читает темы после вас......
И еще в догонку. Давайте просто поддерживать Форум в чистоте и порядке сообща. Модераторы, тоже люди, а не уборщицы за остальными. Я думаю что мусорить, какать, флудить лучше все таки в спецально отведенных местах.
ПиэС. К сознательным форумчанам. Огромная просьба, если кто увидел, нашел, набрел на двойные, повторяющиеся, одинаковые темы, сообщайте пожалуйста об этом модерам с приведением сцылок на эти темы. Зараннее СПАСИБО
Оффлайн  Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Дневник

СообщениеДобавлено: Ср, 19 Dec 2007 00:34 Ответить с цитатой
С++
Свой (своя) в доску

По зодиаку: Козерог

голосов: 32

Товарищи, пидарасы! Имейте совесть!!! Сколько можно флудить? Ведь есть несколько тем для флуда. Вы думаете у Элиота, который въебывает сутками, есть желание тратить время на ваш бред? Или у Мирмуры, которая неоднократно просила вас не флудить? Пиздуйте на хуй в чат или в аську. Достало, чесслово!

СообщениеДобавлено: Ср, 19 Dec 2007 00:41 Ответить с цитатой
Mirro
Предупреждений : 2
Свой (своя) в доску

По зодиаку: Близнецы
голосов: 26

*ну вот и моя смерть пришла*

с двойными темами дельное предложение, но постоянно будет такое
может создать одну темы, типа FAQ, где будут перечислены наиболее часто поднимаемые тематики, вроде "как совратить натурала" или там "флудим мы только тут"
даже новичкам будет проще сориентироваться Smile

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 14:27 Ответить с цитатой
Элиот
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

голосов: 68

С++, зачОт! )))

А по факту - Поль, тебе потребовалось много времени, чтобы начать ахтунговать на тему флуда! )))

Значитца, так. Товарисчи форумчане. У нас уже довольно долгое время существует система предупреждений. Модераторский состав особо их не раздавал, теперь начнем. Встречаю безбожный флуд - выношу предупреждение. Десять предупреждений - автоматический бан.
Вы ж поймите, что проблема даже не в том, что нам все это вычитывать приходится. Просто теряется сам смысл форума - какую тему ни открой - через пару страниц начинается ересь. Ребят, я не сторонник жесткой цензуры, но и впрямь - есть чат, есть ветка для флуда. Давайте общаться там.

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 20:33 Ответить с цитатой
Никиш
Прописался(-ась) окончательно

голосов: 10

Mirro писал(а):
*ну вот и моя смерть пришла*

с двойными темами дельное предложение, но постоянно будет такое
может создать одну темы, типа FAQ, где будут перечислены наиболее часто поднимаемые тематики, вроде "как совратить натурала" или там "флудим мы только тут"
даже новичкам будет проще сориентироваться Smile

а что Чук думает по этому поводу? мысля дельная

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 21:19 Ответить с цитатой
Mirro
Свой (своя) в доску

В принципе я могу такую тему самостоятельно постом разработать, а потом ее прикрепят где-нить в начале раздела

но блин, у меня же слог хромает, меня читать невозможно Confused
а так, согласен подсобить

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 21:42 Ответить с цитатой
Элиот
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

Mirro, зря я что ли редакторством перебиваюсь... devil_2

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 22:18 Ответить с цитатой
PoulGr
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

Я все таки думаю что идея с факами не плохая. можно сделать своего рода лист навигатор со списком/очькратким описанием тем и сцылки на них.
например про любовь, про морковь,, и тды итпы... К какой то степени это облегчит поиск инфы по форуму, и будут меньше создавать двойных тем.
Я не знаю насколько реально сделать поиск тем на Форуме по запросам ключевых слов, это надо спросить у Чука. Но я думаю что это более сложный вариант.
Элиот,
Цитата:

Встречаю безбожный флуд - выношу предупреждение. Десять предупреждений - автоматический бан.

Идея хорошая. Но с другой стороны если чел исправился, то предупреждения то остаются. Может имеет смысл делать какие то временные ограничения на "предупреждения"? Например на месяц или два, если в течении этого срока челу не поставили новых, то типа оно самоликвидируется. а то так ведь весь Форум через месяц в Бане париться будет Very Happy

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 22:20 Ответить с цитатой
Mirro
Свой (своя) в доску

Элиот, воспринимать это команду на старт?! biggrin

но учтите, редактировать придеЦа много crazy

а 10 предупреждений многовато, 5 набрать бы Smile
хотя это зависит от модераторофф Cool

СообщениеДобавлено: Чт, 20 Dec 2007 23:57 Ответить с цитатой
Элиот
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

Это система предупреждений, а не желание модераторского состава. Внедренное нововведение подразумевает 10 предупров, после чего следует автоматический бан. На момент запуска системы планировалось, что модеры смогут снимать вынесенные предупры, на деле - сия функция отсутствует. Вопросы - к Чуку...
Переиначивать структуру форума - не вижу смысла, это все не просто так создавалось и продумывалось. Другое дело - факи - мысль недурна, но у меня на это, честно, нет времени. Ежели не лень - милости просим - я отредактирую.

СообщениеДобавлено: Пт, 21 Dec 2007 00:13 Ответить с цитатой
PoulGr
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

Я тоже помогу, отредактировать

СообщениеДобавлено: Пт, 21 Dec 2007 04:01 Ответить с цитатой
Mirro
Свой (своя) в доску

оки, два редактора и один лентяй уже есть

ждите следующих серий... возможно в личке Cool

СообщениеДобавлено: Сб, 22 Dec 2007 19:12 Ответить с цитатой
Чук
Свой (своя) в доску

По зодиаку: Скорпион
голосов: 9

Я не против, скорее за Smile Можно разместить тему в разделе "Словарь для всех" и повесить ссылку на нее в "Тусовке". PoulGr сможет без проблем редактировать тему, чтобы это мог делать и Mirro, лучше ему тему и начать Smile

СообщениеДобавлено: Ср, 4 Окт 2017 09:17 Ответить с цитатой
DurhamCarpet
Заглядываю на огонек

По зодиаку: Рак

Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8Репутация: 8

For those who have never fancied a 9-5 desk job and have instead preferred to work on something more creative, there are several options to choose from. There is a fashion stylist for one. This job role has an artistic bend and hence, fashion debates

But the benefits far outweigh the drawbacks. Working from anywhere with a laptop and never having to work for anyone else again are two of my most compelling reasons to keep working hard at my home based business. www.businessesgroup.com
Information on P O factoring solutions for Canadian business. How Canadian purchase order financing works and why inventory financing lenders can be your ace in the hole for business growth and profits. www.helpinfinances.com
A healthy and positive working relationship is as important to the consultant as it is to you the client. Before you outsource your project, you need to understand the effect you will have on the success or otherwise of the project. www.consultationforyou.com
These surveys are conducted for gathering the reviews of the users of particular products or services. The surveys can also contain questions related to newly launched services, technology reviews, news, etc. www.technologicalreviews.com
This article talks about the increasing costs the U. S. health care system. Many people are unable to afford medical coverage due to insurance issues and the rising costs of medical coverage. The White House has stepped in to offer options for those who are unable to find descent medical coverage. www.healthnpills.com
We asked several Certified Home Inspectors what questions they would ask when hiring another inspector to inspect a property for their family or friends. Use this article as a guide to get the answers you really need to select the best home inspector. www.soothinghomes.com
When you're young, all you do is wonder and wander, when you're old; all you do is wish you were young. There are so many reasons why we get stuck in wishful thinking, wishing that one day, we'll get to see the world for all its beauty. www.traveloversee.com
Shopping is a language that's internationally recognised and loved no matter where you live - usually for fashion items but also homewares, antiques, food and plenty more! There are many cities that are celebrated for their fabulous shopping possibilities, www.anticipateshopping.com
Several kinds of fashion attires are all over the place. Fashion trends keep coming onboard on yearly basis. The fashion enterprise is indeed an interesting aspect of business that is generating waves across the world. www.fashionwanabe.com
Co-Branding is a topic I am intimately familiar with being a retired franchisor founder. You see, I ran a nationwide franchise chain in the auto services sector, and we surely got more efficiency out of bundling services and co-marketing our teams for customers. www.wholeautos.com
We all like the idea of having control over our time, working when we want and how we want to, and doing things at our own pace. These are good reasons to start your very own business. Then again, you may wonder what kind of business you should go into. www.assistbusinesses.com
A host of alternative means to raise company financing have resulted, ranging from corporate and retail bonds to catastrophe bonds and dim sum bonds. What other means can companies employ to woo potential investors and reduce their reliance on bank funding? www.financeinstant.com
Consulting arrangements can do wonders for a business. So many times, though, businesses waste money on consultants because they don't know how to channel consultant expertise into increased net profit. www.consultationreferences.com
In this short Powershot SD1200 IS review I will explain the main features of this automatic digital camera. The manufacturer has made claims about the product which received very positive reviews; as such, I would care to give my input on said features. www.technologicalninjas.com
What is health status and how does it relate to worksite wellness programs? Inside this article, you will learn about the concept of health status and how the concept might impact a worksite wellness program. www.conditionhealthy.com
Many people have already advanced their property with home automation upgrades, but may be completely unaware that they have. You may already use products such as the Nest thermostat or the Amazon Echo, www.experimenthome.com
You would be surprised at how much time and money you can save on your corporate travel operations by allowing a professional to tweak, track, and trim a few things here and there. www.travellingfellow.com
Factors such as the decrease in the number of customers, rise in cost of fuel, growth in the number of people who shop online, oblige companies to shape their online presence. www.shoppingconcern.com
We have to admit, all of us have been on the to-don'ts list of fashion at least once in our lives. More than just putting together pieces of clothing and accessories and hoping that it pulls together, some people take fashion more seriously than you think. www.fashionbefore.com
Subprime borrowers are the ones that have been turned down buy the traditional lenders again and again. If you are sub prime borrower and are searching for an auto loan, the following article can help you find the best of the auto loans with bad credit score. www.rationalautos.com
After all, you don't want to lose "your investment" in the business, do you? You should take a look at all areas of your business just as if you were investing money in someone else's business. Only then will you know if you have all your bases covered. www.earningsbusiness.com
To help them cope with the resulting cash flow challenges, more small and mid-sized businesses are turning to alternative financing vehicles. These are creative financing solutions for companies that don't qualify for traditional bank loans, www.multiplyfinance.com
The quality of the work delivered can greatly determine on the performance of the business as far as communication goes for instance. The services can also impact the business profits making it important to hire professionals to handle all your commercial electrical needs. www.serviceslately.com
How do you keep up with the latest technology trends, gadgets and releases? Some people just have that one friend who calls them at strange hours of the night to let them know about a new game release that isn't going to happen for another six month. www.advisorytechnology.com
With all the fuss about the new policy, open enrollment period, the subsidies given by government and the necessity to have a health cover has created new choices and issues at the same time for the new college grads. Some of the choices they make are; www.healthexplaination.com
Security is a major factor that you should enjoy -- and invest a considerable amount of money at -- in your home. Affordable and basic security systems in your home can help in keeping your family safe and peacefully sleeping at night. www.homeimprovementhappen.com
The last decade has seen major changes in the travel distribution landscape. First, it was the Internet that started a revolution and forever changed how the travel industry operates. This online boom followed by subsequent economic slowdown has created new dynamics in travel distribution. www.standardtravelling.com
Amsterdam is a wonderland for shoppers because shopping here is real fun. It is a city full of variety and unique things that makes it an ideal shopping destination. Here you will find both small unique shops offering you things that you will not find in shops of any other big city. www.aquireshopping.com
Fashion modeling sounds glamorous and ostentatious profession to many people especially to young girls and boys. The exclusive life style, page 3 parties, designer clothes, international ramp shows and money lure every youngsters but this is just the half truth. www.beginfashion.com
Оффлайн  Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
 Про Флуд 
 Список форумов Гей форум, гей и лесби знакомства
Ты не можешь начинать темы
Ты не можешь отвечать на сообщения
Ты не можешь редактировать свои сообщения
Ты не можешь удалять свои сообщения
Ты не можешь голосовать в опросах
Вы не можете добавлять вложения в этом форуме
Вы не можете просматривать вложения в этом форуме
Часовой пояс: GMT +4:00  
Страница 1 из 1  

Rambler's Top100

Гей-форумы гей и лесби знакомства © 2004-2013. Все права под контролем Кремля Карта сайта | RSS / XML