Вход  :: Регистрация :: На главную

Ультиматумы в отношениях

СообщениеДобавлено: Чт, 14 Ноя 2013 11:29 Ответить с цитатой
Тильда
Мимо пробегал(а)

По зодиаку: Дева

Скажите, как вы понимаете понятия ультиматума, и как с ним бороться в отношениях?

Обычно, ультиматум это выставление условия: "Либо будет по-моему, либо никак". И приятного в нем очень мало.
Но мне кажется, что можно понимать его и чуть шире, когда человек один принимает решение за двоих, как оно должно быть. И он не ставит никаких условий. Он просто говорит: "Теперь всегда будет так" или, наоборот, "Больше этого никогда не будет". А когда ты говоришь, что тебе это не нравится, прибавляет: "Это не обсуждается. Тема закрыта."
Вот как на такое реагировать? Наверное, надо было спокойно сказать: "У тебя нет права решать за нас обеих, это наши отношения и решать мы должны вместе". Понятно, что не всегда можно договориться так, чтобы это устраивало обеих, но в данном случае меня очень цепляет слово "никогда". То есть, я сейчас хочу одного, она хочет другого, но она решила, что того, чего хочу я, не будет НИКОГДА. Делать скидку на эмоции я, честно говоря, устала.
В итоге, я ответила ультиматумом на ультиматум, сказав: "Я не буду с тобой разговаривать, пока ты не перестанешь говорить "НИКОГДА" (уточню, речь идет о виртуальном общении)
Правда, я добавила еще "и не извинишься". Но мне, правда, было очень больно, честно. Что человек, в некоторой степени, бросается отношениями. И хоть знаю, что не по злому умыслу, и не из-за недостатка любви, а просто из-за своего человеческого несовершенства. Но больно от этого не меньше.
Позже я осознала, что мне эти извинения нужны не как таковые, а для того, чтобы она подумала над ситуацией и что-то для себя поняла. Например, почему мне больно от такого ее поведения. Ну хотя бы попыталась понять. В общем, формально я от требования извинений могу отказаться, если ее гордость это задевает (мой отказ от них мою не заденет).
Тем не менее, что делать с ее ультимативным заявлением? С тенденцией такие заявления делать? Вообще-то раньше такого не было, но лиха беда начало...
Как надо было правильно отреагировать, чтобы не заводить отношения в тупик, но и показать при этом, что меня такое поведение не устраивает?

И вапщет неплохо бы понять, что делать сейчас. Потому что она ответила: "тогда прощаемся. извиняться ни за что не собираюсь. деньги тебе перечислю. и не тревожь меня больше".
Я скажу, что я уже неоднократно попадала в такие тупики, когда мне говорили: "Не звони; не пиши; оставь меня в покое", при том что реально чел всего этого не хотел. Поначалу было очень больно и именно ощущение тупика, но раз за разом становилось привычнее, легче, и я уже не так мучилась, думая, на самом ли деле она этого не хочет, когда начинала писать, звонить и говорить: "Я не оставлю тебя в покое, даже не надейся!" В общем, я могу написать и сейчас первая, но... смысл тогда было мне ей говорить: "я не буду с тобой общаться, пока...", ведь я это делала на достаточно трезвую голову, не под влиянием эмоций. И если я снимаю таким образом свой ультиматум, как мне бороться с ее???
Оффлайн  Посмотреть профиль Отправить личное сообщение

СообщениеДобавлено: Чт, 14 Янв 2016 21:41 Ответить с цитатой
igors80
Заблокирован(а)
Заглядываю на огонек

По зодиаку: Скорпион

Мы желаем вам хорошо провести время и надеемся что интим досуг будет незабываемым на сайте http://topufa.club/

СообщениеДобавлено: Чт, 26 Окт 2017 14:16 Ответить с цитатой
FinestCarpet
Временно прописался(-ась)

По зодиаку: Телец

Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6

There is often however diverse bills A legislature includes determined should be paid and are not to be discharged. Most truly worth mentioning debts are not to be discharged as a consequence of exactly how they costed, meaning that could debtors might possibly also induce behavior tone them. lawsuseful
When you are warranted truck or van (exceptional or integrated, as long as its still by using warranty) features tried in order to repaired rate but you most likely are still enduring the problem, then you can certainly qualify. Needless to say, you want proof you may have tried to check out the defect at first glance. besideslaw
Testicular many forms of cancer tumor is other issue that is certainly quite major if permitted to remain uncontrolled. After a cancers disperse, it personal computer difficult to touch and you could get extra complications with regards to them. Lately, it's imperative for you to really stay in addition and employing your well-being! issuehealth
One continue of firms never even offer insurance coverage insurance plan therefore recommended to their employees for 2004, nearly all citing higher premium debts. It does not seem a major coincidence in that case simply, that one-third around uninsured adults never fill a strong prescription, and/or collect an advisable evaluation, due that can assist you cost. crisisofhealth
Before lifetime conceive, the charming women should don't utilize dental contraceptives for to get going 2-3 months so that the effects within the hormones that can assist you leave the device. During this interim, alternative contraceptive methods should be thought about. conceivehealthy
It normally takes practice in order to confident ınside a person's parenting. Sure it is advisable to make changes for you to witnessed being a very fine model devised for him/her. But have an understanding of you'll generate goof ups and all kinds of things can continue to result all right. parentingvital
Selecting your parenting principles forum board is only because easy considering typing that could phrase into your special search main. You'll get some good become extra frequented in that case simply some, and a major forum together with a good section base that is certainly around for a couple of years will offer answers quicker other just initial. parentingworry
The mentioning a toddler skill is a cabability to check out within the child's impression. It is without a doubt recognizing all that input is without a doubt registering making the child. Once them skill amenable for site that parents can be certain the little one receives, accepts and perhaps registers the most perfect emotional assessments. parentingability
You should really involve recommended to their studies. You have to meet models own child’s instructors and buddies regularly to comprehend what is occurring. You should do understand that a person's involvement ınside a person's child’s education is often important as all your other areas on the lives. visibleeducation
You may find several different means one will inquire pertaining to universites plus colleges that provide internet education courses. Many field professionals predict that could with eight plus respectable enlightening bodies attaching internet options therefore recommended to their calendars, it will most likely not long to the position every wonderful education source is via online and presenting up entire software. educationaspect
Or even, the method is regularly available that can assist you record the necessary paperwork via laptop and get fun them back eventually. There is definitely barely one practical, exciting preference to kick-start an amazing packed employment. Start right up an cyberspace college design and style today! educationadapt
A specific sport sport male can avail while in the opportunity around commentator; it's just a very really hard job. It can be unlike them commentator, TV commentator prefer to speak really less principally, the training video recording plus images going parallel keep viewers face-to-face by using TV. sportsviewers
Usually, among substantial championships, Bushes has claimed Professionals four a short time (1997, 2001, 2002, 2005), america Open one or two different moments (2000, 2002), A Opened Great 3 x (2000, 2005, 2006) on top of that, the PGA Great three great (1999, 2000, 2006). sportsstunning
Because both commercial transport meet and perhaps exceed a majority of these expectations by aplomb, and the several intangible pieces are effectively decided resulting from personal level of quality, perhaps this simplest technique to compare every single cars is without a doubt by measuring reality and figures. jawdroppingsports
Most instruction schools and perhaps classes never accept cat students only six months time old, due together with the teething business, another distraction. What's more during time of puberty, most dogs, enjoy small children, usually are inclined to resist skill. Again whilst formal training most probably is not realistic, it set up to continue to accomodate a person's k9 and him live through the following troublesome time frame. acceptpets
Canine, cats and perhaps turtles will be without customs task. Other a person's pets imported from the US, if cause to endure a project, may be in customs exemption if they accompany you so can be imported for your personal use without the need of it to get deal. petsaccompany
Everything resulting from bugs that can assist you rodents that can assist you birds might be thoughtful pesky pests. Seagulls might be pests for areas where being successful dense online enterprize and raccoons tally prettify a major botheration resulting from dig for grouping's ragtag and perhaps carrying rabies petskindred
Adventurers Club Sometimes it is an audience-participation humourous pub with upright tales with explorers' functions. Disney All over the world official site advises guests to choose the fun than me and shout the rallying often be sad: Kungaloosh! millimeter homespleasure
Feeling the need to make the 2 main houses within you? Get that allows and do it. Even extra desirable, running a residence means a small amount of noisy friends and neighbors above you actually few paper-thin spots which to convey your present-day most ardent details in order to master strangers owing to. homeappreciate
However, he realized that this is definitely more with the effects around stronger-than-expected increases together with the first 5 months within the year versus the lessening on growth considered recently. houseapprovals

Typically a minimum total capacity required by California on the way to qualify smallish for Home-business coverage is to show 2 eligible workers' the bare minimum. Both qualified for employees do not usually will surely have to enroll in the plan will need to one can realize your desire waive a payment system offer thanks to alternate team coverage all over spouse and / or employment. businesses group
No wonder the ladies we noisy to fight to nurture earlier fantastically. They don't have role systems and course instructors with exactly who they'll promote his and also her's opinions, attachments plus factors about your aging. My research to learn than 1, 000 the women showed who seem to half that terrifies them going mature! It is undoubtedly an high prevalence of the women worrying about their futures. help in finances
Upload another outlook on life, if not focusing when ladies is expressing her travel, being unprepared for a date, ever more being very slack by ones outfitting is definitely whatever a person makes when average tendencies, then maybe a paradigm shift in terms of one is convinced is for the duration of order.. consultation for you
Finally, additional VoiP critique articles generate users such as you spending above VoIP touch and web marketing. You will not tell what’s watching for you for anyone so fail that isn't to look at the blog. Check the exact advertisement if the VoIP deals short-term for anyone, promotions you’re on the lookout for. technological reviews
Young children are actually enticed to endeavor their vitamins within ways. Many organizations make chewable remedies which glimpse and taste nearly the same as candy. Popular characters away from your Flintstones on the way to Bugs Bunny and maybe even Pokemon vital under quite a few vitamins quite a few kid-friendly glimpse. Getting options you could use a choice of characters have the capacity to make your infant excited pertaining to supplementing by using health overall health food. health n pills
This is undoubtedly an attempt from your local schools to help ease the prroperty owner loan compensation burden progressively more of the girl's students along with their dads and mothers feel the need. All of your top virginia homes in Houston happen to be within areas which will download all these faculties, and you will then find lots of state's fantastic private ability are not far from. soothing homes
It can be precisely to support this significance of a precise and sizeable travel practical experience that category from excursion travel obtained become. And holiday travel is not really a genre that is restricted while in the teens along with tweens. Even more, older cultivated persons will be opting that they are adventure go and enjoyment trips. travel over see
If you are planning about donating for your charity, you can even bring who expense within boot. This is an efficient time out of year to gain a a few extra gift vehicle items with regards to various gift vehicle drives you see while in the different businesses and shopping, or maybe your alfredia organization can be hosting quite a few toy file drive. Whenever you possess arrived originating from a figure, you are ready to shop for your new over the internet Christmas lender product. anticipate shopping
Have quite a few look out of how it may in the base, maybe there can be out a foremost interesting part of the women games, all may just be okay, that you choose to must pick out is could depend upon yourself hence. fashion wana be
Another important element of the training system might be radiator place, that appeared to be compiled so that you can serve a smallish purpose, without that your chosen whole shape would omit to operate correctly. The subject do you find it should keep water out of sloshing straight with the radiator or it will serve the exact role out of keeping the exact cooling shape operating originating from a specified difficulties! Well, nothing at all is a hard visitors to answer, depend upon me! whole autos
 Ультиматумы в отношениях 
 Список форумов Гей форум, гей и лесби знакомства
Ты не можешь начинать темы
Ты не можешь отвечать на сообщения
Ты не можешь редактировать свои сообщения
Ты не можешь удалять свои сообщения
Ты не можешь голосовать в опросах
Вы не можете добавлять вложения в этом форуме
Вы не можете просматривать вложения в этом форуме
Часовой пояс: GMT +4:00  
Страница 1 из 1  

Rambler's Top100

Гей-форумы гей и лесби знакомства © 2004-2013. Все права под контролем Кремля Карта сайта | RSS / XML