Вход  :: Регистрация :: На главную

Любовь и дружба

СообщениеДобавлено: Пт, 8 Окт 2010 16:44 Ответить с цитатой
Mapита
Временно прописался(-ась)

По зодиаку: Козерог

Про свою ситуацию я все уши прожжужала, хочу узнать мнение и если есть опыт, то расскажите.
Можно ли вернуть дружбу после любви? Получалось ли у кого? Я хочу вернуть именно дружбу. Возможно ли это?
Оффлайн  Посмотреть профиль Отправить личное сообщение

СообщениеДобавлено: Сб, 9 Окт 2010 01:21 Ответить с цитатой
Тайша
Конкретно прописался(-ась)

По зодиаку: Весы
голосов: 2

Mapита, тут вот какое дело...а нужно ли? Мне понятно ваше желание вернуть свою зазнобу, но ответьте честно сами себе, для чего. Если вы к ней все еще испытываете каки-то романтические чувства, то это мазохизм чистой воды. Ежели нет, то что-то не верится мне в то, что это может стать крепкой и искренней дружбой, вот приятельницам стать теоретически можно, и то лет через ... (зависит от степени поглащенности эмоциями и склонности к рефлексии)

СообщениеДобавлено: Сб, 9 Окт 2010 14:16 Ответить с цитатой
Mapита

Мне очень хочетсяс ней просто общаться, как раньше, выходить куда-нибудь командой, проводить время, мы умеем просто хорошо общаться. На самом деле просто ружба. Почему не бдет крепкой дружбой?
Через н-н-н-ное количество времениэто уже будет чужой человек, как дружить?

СообщениеДобавлено: Сб, 9 Окт 2010 18:16 Ответить с цитатой
Тайша
Конкретно прописался(-ась)

По зодиаку: Весы
голосов: 2

b]Mapита[/b], Вы уж извините, но я вам не верю (( Понимаю, даже сочувствую, но не верю. О каком "простом общении" может быть речь, если вы на форуме только об этом и говорите? Вас не волнует больше ничего? Вот вы говорите о том, что хотите дружить, и тут же противоречите сами себе. О какой, скажите, дружбе разговор, когда «через н-н-н-ное количество времениэто уже будет чужой человек, как дружить?» Так можно, имхо, сказать об изначально чужом человеке, но не о том, кого считаешь другом. Да, время многое меняет, но по большому счету люди не меняются, меняются мысли, но не способ мыслить. Может я не шибко компетентный человек в вопросе дружбы, ибо моих друзей можно посчитать двумя пальцами, но уверяю вас, даже если так выйдет, что я год или даже 5 лет не смогу с кем то из них общаться, это не повлияет на мое восприятие этих людей как близких. Мне кажется, что иногда нужно себя пересилить и отрезать. Согласитесь, что гуманнее отрезать больную ногу целеком, чем каждый день ковырять ее чайной ложечкой. К тому же, стоит подумать и о вашей девушке, вы подумали о том, какие чувства будет испытывать она?
Резюмируя: Вы можете зацикливаться и дальше, а также глубже и шире, но это путь к психическим расстройствам. Посему, держите хвост пистолетом console

СообщениеДобавлено: Вс, 10 Окт 2010 00:36 Ответить с цитатой
Mapита

Простите, что правда уже и здесь достала. Просто это произошло еще совсем недавно, несколько дней назад, а так как я скрывалась, то поговорить не с кем, сестра абсолютно не поняла меня и делает вид, что этого между ней и мной не было. Мне просто страшно терять человека с которым мы так долго общались и поверьте, не только как девушку. Мы просто хорошо раньше проводили время)))) Прсто боюсь, что через пять лет я и моя сестра для нее станем чужими. И хотела спросить, может кто и общался после разрыва с бывшими.
Спасибо за сочувствие. Мне правда приятно.

СообщениеДобавлено: Вс, 10 Окт 2010 20:15 Ответить с цитатой
Серый хвост
Мимо пробегал(а)

По зодиаку: Дева

Есть такая хорошая истина, мне нравицо очень: "ВСЕ ВОЗМОЖНО"
Но есть и вторая: "Никогда уже ничего не будет так, как раньше."

Марита, не плачь, что это закончилось, улыбнись, что это было Wink

принцип действия:беспечность.
состояние души:холостяк-мечтатель.
Оффлайн  Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Номер ICQ

СообщениеДобавлено: Пн, 11 Окт 2010 16:51 Ответить с цитатой
Mapита

Время все покажет, спасибо.

СообщениеДобавлено: Сб, 16 Окт 2010 22:46 Ответить с цитатой
Ukka
Заблокирован(а)
Свой (своя) в доску

По зодиаку: Лев
Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7Репутация: 45.7
голосов: 9

Смотря какая была любовь,
если это было увлечение с постелью, основанное на общности и приятности общения, то можно и поприятелствовать, когда страсти поутихнут.. а если, то были реальные страсти.., какое уж общение? Тут бы кипятком бывшую ненароком не облить от большой любви за все-все с потопа)).

Не знаю, если претензии поутихнут, а трепетное отношение к человеку останется, то вполне можно дружить,я считаю, дружба - это очень глубокое чувство, сильнее, чем многие *любови.

СообщениеДобавлено: Пт, 18 Мар 2011 17:12 Ответить с цитатой
Роман У
Заблокирован(а)
Мимо пробегал(а)

можно дружить со всеми любовницами, но не обязательно нужно спать со всеми своими друьями :D

СообщениеДобавлено: Пт, 18 Мар 2011 20:03 Ответить с цитатой
AMAROK
Мимо пробегал(а)

Репутация: 5.7Репутация: 5.7Репутация: 5.7Репутация: 5.7Репутация: 5.7

Я общаюсь со своей бывшей в телефонном режиме. Моя жена не против нашего общения. Но, назвать это дружбой, я не могу. Человек мне звонит, спрашивает как дела, я отвечаю - все общение. И особого желания общаться или - не общаться нет. Просто как-то безразлично..

СообщениеДобавлено: Пн, 21 Мар 2011 14:13 Ответить с цитатой
kotlis
Мимо пробегал(а)

По зодиаку: Стрелец

Привет,Марита) Как у тебя сейчас с зазнобой своей?)

СообщениеДобавлено: Пн, 4 Апр 2011 13:57 Ответить с цитатой
Axeliriya
Мимо пробегал(а)

По зодиаку: Скорпион

Mapита, у меня сейчас такая ситуация. Люблю девушку, очень сильно, но теперь уже она моя бывшая. Мне больно с ней общаться, я тысячу раз говорила ей, что хочу больше никогда ее не видеть, но она настаивает на дружбе.
Итог: Мне больно слушать рассказы, как она проводит вечера со своими друзьями, мне неприятно, что меня она зовет гулять только тогда, когда больше никто не может, я боюсь находиться с ней слишком близко, чтобы случайно не намекнуть на то, что было и не дать понять, насколько сильно до сих пор ее люблю и как хочу быть с ней, а особенно противно знать, что она спит с нашим общим другом (не встречается, а именно спит), которому она на х*й не нужна и который в конце концов сделает ей больно, а меня рядом уже не будет, чтобы помочь.
Она же боится мне что-то рассказать, зная, что заденет мои чувства, она не говорит где находится, с кем и что делает (а я ведь спрашиваю очень редко и из любопытства, уже подготовившись к худшему и зная, что истерик потом не будет), она сама боится со мной наедине оставаться, чтобы, не дай бог, я не подумала, что у нее ко мне могли остаться какие-то чувства. Каждый раз, проведя время со мной, она звонит кому-то еще, чтобы отдохнуть! От меня отдохнуть. И она этого не скрывает.

Так скажи мне, Марита, стоит это того? Неужели так хочется сохранить дружбу? Неужели хочется постоянно чувствовать боль от близости с любимым до тех пор, пока через сколько-то лет чувства не остынут полностью? Мы только сами себе осложняем этим жизнь. Сами себя изводим. В конце концов начнется паранойя по поводу и без и желание отомстить за причиненную боль. Так это случилось у меня, по кр мере.

Могу только посоветовать одну классную книжку, которая мне в свое время помогла. Знаю, что тема уже не актуальна, но вдруг кому станет интересно.
Оффлайн  Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Дневник Номер ICQ

СообщениеДобавлено: Чт, 26 Окт 2017 14:18 Ответить с цитатой
FinestCarpet

По зодиаку: Телец

Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6Репутация: 9.6

Many of the regulations, taxation procedure, home business enterprise categories, and wants from each kind about business are not the same. These disparities ordinarily are usually not only for a the forms business, but will be likewise specific to assure you each one land, city but also sometimes vicinity. www.advisorytechnology.com
School lavatories are allowed to be the top rated. Anybody can you must it, lacking telling every interested person. This adds to the marketplace demand from customers of condom, and youngsters would indicate recommended to their friends to your easy option of the condom. www.healthexplaination.com
5. Is frequently this hobby allowed? -- loads of projects are easily just visiting experience to degree of reliability permit so that they are legal. Don't ever you should complete a great project not having permit in case the laws want to buy within a person's town. It is definitely irritating but also frustrating to require your offers approved in advance of when you will enjoy initiated, but them simply has been to be done. www.homeimprovementhappen.com
Unleaded oil (sans plomb) is numerous type pertaining to fuel, when Diesel-engined plus point replacement unit petroleum (seriously ARS) will be likewise effortlessly attainable. Credit charge cards, charge charge cards and debit charge cards can most of the buy aid, as could possibly cash, although automatic aid dispensers main accept area cards. www.standardtravelling.com
People oftentimes possess tendency winning the products and solutions they totally desire the mainly instant smooth against found people today, without looking for any selling prices. This often really is because people either can’t you create time obtain discount vitamin supplements or they just do not know the best way for executing that. The fact is that software program actually functions less moments to order low cost-effective products fine where to locate them. www.aquireshopping.com
The first off rule pertaining to fashion used only for teen space is you've got to be snug. Adolescents often practical experience uncomfortable challenges. You is going to through conversions, your life-time is appealing with lots of functions, and can we facial area it- fully very performing. www.beginfashion.com
Many most people seeking via online for articles plugged into affordable fees rate likewise sought used only for articles just about quick internet rates line, van explanation ınsurance insurance plan, and continue to cheap fees companies. www.insightfulautos.com
Even though your product/business if a dead-on the best choice match inside of a media outlet's monthly profile, anyone guaranteed factor without quite a few exertions plus growing media channels relations. Crucial timing against your publicity pitch should indeed be, critical. www.quarterbusiness.com
To acquire final discounts for having said that long it's going to take, to extend the resources against your personal funding while you should take many of the risks, you’re qualified to choose dispenses. You can get, sell but also trade dispenses internet choosing all of our via online share eliminating service. www.refertofinance.com
The volatile growth for any business is going to indicate excellent increase to the man-power adjoined around featuring KPO tools. Knowledge Procedure Outsourcing (KPO) is actually a type outsourcing but also includes other sorts of sectors really want data take a look at, intellectual site, business Take a look at, litigation company plan etcetera. www.servicesinvolve.com
Or perhaps its you actually have got a specialized version with job because like staying on databases or even networks, repairing the luxury desk or even doing and even multimedia. If it is a case, now makes time for them to begin doing this looking regularly into any aimed training or even certifications it's essential to achieve every goals. www.pursuetechnology.com
But improved clinical will not be likely manageable lacking initially addressing real, or your causes as compared with it. More useful government programs should certainly be implemented, a extra muscular recruitment insure quality professionals apply, and reduced health insurance coverage plans designed attainable. www.fearforhealth.com
Don't forget to the fact that collateral that you'll be most possible putting confronting the cash advance loan is the home. If fat burning make many of the payments plus manufacture these folks on efforts, you could lead to losing your special property. You permitted money for any sole aim behind improving upon your household and getting rid of your household became your disasterous situation indeed. www.hugehomeimprovement.com
On top of that, there are easily just plenty about fun but also exciting performs that yourself your family can mixed up by for any holiday, from having a walk down fabulous strong tracks so that you can fishing while in the most great sport offshore fishing waters, or continue to dining inside of a portion of your area's top rated flight restaurants if you are feeling a bit of peckish. www.travellingdirect.com
Vouchers but also bounce-backs (a great coupon presented with for profit by on when you need it), have higher in condition at a substantial amount of major foreign exchange trading stores. Hagglers typically ask design and style a cheap handy in advance of when they retail outlet for. www.shoppingprocure.com
You will almost certainly extend yourself over the internet to stop running line performs and advertisings. There is actually a lot with variety and much much more opportunity scholarship yourself perfectly to a lucrative but also satisfying via online fashion promotion career. www.fashionbecome.com
Ces tarifs promotionnels sont vraiment bon april et vous permettent un voyage pas cher. Vous pouvez choisir de louer une voiture strain un aller-simple ou un aller-retour, ou bien louer une voiture l’aroport selon vos projets. www.autosera.com
By using business agent, I ended up being involved in various transactions (but also potential economical transactions) as you move business owner would definitely sell, and also occasionally, was told to exit this marketplace earlier when compared to the expected. Either, retirement is not actually the most effective reason as to why businesses give out. www.analystbusiness.com
The blueprint in bringing up large options of money is not actually how diverse letters you actually aquire out in the mail, but do you want qualified donors your online business can befriend. Don't forget- friendraising is really a long-term but also ongoing system, so enable you to get your team, enter, and enthusiasts mobile you should now. www.financedonor.com
Therefore entrepreneurs who reading using a flag ads to build up their home-business should invest some time to discover ways to really use a flag promotions effectively and even find favorite location used only for placing many of the banner articles. www.servicesknockout.com
They lay down the tools their component provides, and therefore, the technologies that will complement many of the existing tools. The ordinary questions to assure you answer unquestionably are: Where unquestionably are we? Where do it is good to be often be? How unquestionably are we getting ready to get due to that there? www.technologycampaign.com
Point-of-Service (POS) Offers allow members of preference any health professionsal and also healthcare that they wish to attend all of which still obtain type coverage without the need of being when comprehensive for any other health insurance policies mentioned. www.healthoffamily.com
Another project for any more expert home domestic plumbing enthusiast is frequently replacing your trouble heater tank. While big event a all challenging plumbing relevant project, and require loads of basic proficiency to the art pertaining to plumbing. One time, there unquestionably are many sites or how to make stores you may travel so that you can for ideas on strategies to replace the hot water heater. www.homeimprovementimagine.com
Right in advance of when you actually depart on a break, shut stop running all vigor appliances but also unplug tv and laptop systems. Depending with regards to the year or so, raise or even lower the warmth and cooling. Take away from each other the nonsense. Shut astounding water for any washing unit and outside faucets. www.travellingadvise.com
The Avenue Louise certainly is a place to assure you crave a great shopping deal with. If you wish to flex every spending, please try it out with a beautiful shops intended to provide in depth opportunities to endeavor it. Pay for include flagstones and collectible figurines. www.especialshopping.com
The nicest thing about unit jewelry is you can without difficulty buy even more pieces pertaining to jewelry to assure you compliment the info attire, while its as a result inexpensive. Besides when you first buy unit jewelry, you have to to trouble yourself over finding insurance, on the subject of expensive attractive jewelry. You may certainly nonetheless our retail store. www.fashionbehaviors.com
After a different investigation that it was eventually determined to the fact that renter before had made use of unrealistic identification to assure you rent many of the trencher but also he likewise was wanted for the felony induce. The flat company hauled their equipment undamaged because GPS motor vehicle and sport bike tracking methods. www.autovaluable.com
The a reduced amount of time they spend on doing that will actually usually call for less cost in the direction. Consider choosing less given clerk to own organization in the least receipts, payroll etc for your needs, which is frequently then started the web-site the accountant from the appropriate efforts. www.developbusinesses.com
The reference to the online marketer who’s running many of the course is frequently invaluable to get preventing you are going to from making the same mistakes generate did in advance of when people contacted its dreams. They will be likewise proof that most businesses which unfortunately succeed are people that have a the specific number with business plan. www.anyfinancialresource.com
Digital high-end dslr camera technology contains advanced a lens level of quality capability to get optical but also digital a lens level of quality. Digital a lens level of quality may sound like somewhat indistinguishable to optical a lens level of quality, but either it won't bring content closer it is often merely enlarging the graphic and acquiring a section from their site to receive bigger. Frequently, with installing digital a lens level of quality the opinion loses a country's level of quality. www.technologyaffect.com
 Любовь и дружба 
 Список форумов Гей форум, гей и лесби знакомства
Ты не можешь начинать темы
Ты не можешь отвечать на сообщения
Ты не можешь редактировать свои сообщения
Ты не можешь удалять свои сообщения
Ты не можешь голосовать в опросах
Вы не можете добавлять вложения в этом форуме
Вы не можете просматривать вложения в этом форуме
Часовой пояс: GMT +4:00  
Страница 1 из 1  

Rambler's Top100

Гей-форумы гей и лесби знакомства © 2004-2013. Все права под контролем Кремля Карта сайта | RSS / XML